Jeziorna

Cmentarz żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w latach 1914–1920, jest oddalony o ok. kilometr od wsi Jeziorna, przy drodze łączącej Kowel z Kijowem. Kiedy w 1939 roku wojska sowieckie zajęły te tereny, cmentarz został zdewastowany. Pamięć o tych, którzy zginęli, zachowała się dzięki Polonii oraz tej części społeczeństwa Ukrainy, która nie utożsamiała się z działaniami nacjonalistów.

W latach 90. ubiegłego wieku w centralnym punkcie cmentarza ustawiono wysoki, dębowy krzyż. Na terenie nekropolii zachowały się jedynie ślady grobów; w pięciu rzędach doliczono się 160 ziemnych kopczyków, a większość z nich nosiła ślady plądrowania. Niestety nie zachowały się tabliczki z nazwiskami.

Cmentarz jest niewielki; zajmuje około 830 metrów kwadratowych. Cały teren został wyrównany, a w miejscu kopczyków i zagłębień osadzono 160 niskich, prefabrykowanych krzyży betonowych. W centralnym punkcie cmentarza stanął wysoki krzyż z tablicą i dwujęzycznym napisem, informującym o poległych legionistach. Odbudowany cmentarz został otoczony niskim, kamiennym murkiem.